Ambasadorka projektu na poddębickim festiwalu nauki

Jakie problemy rozwiązują badacze i badaczki i jaki wpływ ich praca ma na społeczeństwo − o tym posłuchać mogli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Poddębicach, którzy w ramach III Festiwalu Nauki (10 kwietnia) uczestniczyli w prezentacji przygotowanej przez dr Longinę Madej-Kiełbik, liderkę obszaru inżynierii biomedycznej, badaczkę w Sieci Badawczej Łukasiewicz-łódzkim Instytucie Technologicznym.

Ambasadorka projektu Dziewczyny do Nauki! mówiła o kobietach naukowczyniach − zarówno tych z odległej historii (takich jak np. Hypatia z Aleksandrii, filozofka i matematyczka, czy Hildegarda z Bingen, badaczka przyrody i medycyny), jak i bardziej współczesnych (np. Olga Malinkiewicz, która opracowała metodę wytwarzania perowskitowych ogniw fotowoltaicznych). Pokazała także statystyki mówiące o istniejącej luce płci w obszarze STEM i omówiła innowacyjne rozwiązania, które stanowią odpowiedź nauki na współczesne problemy. 

Wykładowi towarzyszył prosty pokaz pipetowania oraz quiz z nagrodami. Wszystko to miało zainspirować słuchaczy (uczniowie i uczennice klas II i III) do wybierania kariery naukowej, a dziewczyny do eksplorowania nauk ścisłych i technicznych, jako ciekawej ścieżki pozwalającej dołożyć cegiełkę do rozwoju świata.

Projekt „Dziewczyny do Nauki! Zachęcanie kobiet do kariery badawczej w naukach technicznych i ścisłych” jest finansowany ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Nauki w ramach programu Społeczna odpowiedzialność nauki II - Popularyzacja nauki

ORGANIZATOR:
PARTNERZY: