AMBASADORKI
„Dziewczyny do Nauki! Zachęcanie kobiet do kariery badawczej w naukach technicznych i ścisłych” to nowa odsłona projektu, który właśnie rusza pełną parą. Wszystkie ambasadorki dotychczas zaangażowane w programie Dziewczyny do Nauki zapraszamy do dołączenia do jednej ze ścieżek tego projektu.
Dziękujemy za zgłoszenia. Nabór został zakończony.
AMBASADORKI PROGRAMU "DZIEWCZYNY DO NAUKI!"
dr hab. Agnieszka Chylewska, prof. UG
dydaktyczka
Wydział Chemii, Uniwersytet Gdański
Dydaktyczka, badaczka, żona i mama Superdzieci (11 i 16 lat). Dorobek naukowy to: 50 publikacji w czasopismach JCR; autorstwo rozdziałów w książkach i skryptach uczelnianych; uczestnictwo (ponad 100) i organizacja konferencji naukowych. Laureatka międzynarodowej nagrody Journal of Coordination Chemistry (2016, Anglia) za wkład w rozwój chemii koordynacyjnej, po której dołączyła do panelu edytorskiego tego czasopisma (funkcję pełni do dziś). Beneficjentka licznych nagród, stypendystka. Kierowała grantami (KBN, NCN). Senatorka UG, opiekun Koła Chemików UG, członek Komisji ds. Promocji Wydziału Chemii UG. Była promotorem w 2 doktoratach (2018, 2023) i opiekunem 18 magistrów, 17 licencjatów, 2 inżynierów. Recenzowała 4 doktoraty, 22 prace magisterskie i 10 licencjackich. Prowadzi warsztaty/pokazy chemiczne, była sekretarzem Olimpiady Chemicznej (Okręg Gdański). Nadal aktywnie szkoli się w zakresie samorozwoju.
Mgr inż. Urszula Czajkowska
doktorantka
Politechnika Wrocławska
Jestem doktorantką na Politechnice Wrocławskiej, gdzie łączę swoje podwójne wykształcenie – z fizjoterapii i inżynierii biomedycznej – by integrować technologię z medycyną. Moje badania koncentrują się na nowoczesnych metodach rehabilitacji, zwłaszcza na wykorzystaniu rzeczywistości wirtualnej (VR) w terapii oraz motywowaniu do aktywności poprzez grywalizację. W kręgu moich zainteresowań leży również analiza ruchu, w tym ilościowa ocena wykonywania ćwiczeń fizycznych, przy użyciu zaawansowanych metod analizy danych. Od 2022 roku testuję zastosowanie VR w rehabilitacji pacjentów z różnych grup, takich jak ortopedia, neurologia, geriatria i pediatria. Wyniki badań mojego zespołu były wielokrotnie prezentowane na konferencjach krajowym oraz międzynarodowym zasięgu. Poza nauką staram się znaleźć równowagę między światem wirtualnym a rzeczywistym, spędzając czas z rodziną i przyjaciółmi, szczególnie w otoczeniu natury.
dr n. med. i n. o zdr. Justyna Durślewicz
adiunktka
Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy
dr n. med. i n. o zdr. Justyna Durślewicz
adiunktka
Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy
Jestem naukowczynią specjalizującą się w naukach medycznych. W styczniu 2024 roku uzyskałam stopień doktora nauk medycznych i nauk o zdrowiu na Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, gdzie wcześniej, w 2017 roku, ukończyłam studia magisterskie na kierunku biotechnologia medyczna. W latach 2022–2023 odbywałam staż badawczy w Oklahoma Medical Research Foundation w ramach programu BioLAB. Obecnie pracuję w Katedrze Biotechnologii i Genetyki Zwierząt Politechniki Bydgoskiej oraz w Zakładzie Patologii Nowotworów i Patomorfologii Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Moje zainteresowania naukowe koncentrują się na badaniach mechanizmów nowotworzenia oraz ich zastosowaniu w opracowywaniu innowacyjnych strategii terapeutycznych. Dotychczasowy dorobek naukowy obejmuje liczne publikacje o łącznym współczynniku Impact Factor (IF) wynoszącym 118. Poza działalnością naukową pasjonuję się sportem i aktywnością fizyczną, które wspierają moje zaangażowanie i energię w realizacji codziennych wyzwań badawczych.
mgr inż. Marta Gackowska-Kątek
nauczyciel akademicki
Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
mgr inż. Marta Gackowska-Kątek
nauczyciel akademicki
Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
W 2020 r. ukończyłam studia inżynierskie na kierunku inżynieria biomedyczna, a następnie studia magisterskie na kierunku informatyka stosowana, specjalność programowanie dronów. Od 2021 pracuję na Wydziale Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Od 2022 pełnię funkcję koordynatora ds. współpracy ze szkołami średnimi. Jestem Członkiem Komitetu Głównego oraz Rady Naukowej Olimpiady Liderów Telekomunikacji i Informatyki POLTELEINFO. W 2022 oraz 2023 byłam trenerem sztucznej inteligencji w projekcie „ATENA: Artificial intelligence training programme”. Od 2023 jestem zaangażowana w projekcie „System wykrywania dezinformacji metodami sztucznej inteligencji”. Zostałam laureatką X edycji Konkursu Student-Wynalazca. W 2021 uczestniczyłam w programie Intel Masterclass Alumni. Moje zainteresowania naukowe koncentrują się wokół autonomicznych bezzałogowych statków powietrznych, rojów dronów i sztucznej inteligencji. Prywatnie moją pasją jest gotowanie oraz fotografia.
mgr inż. Weronika Głowadzka
doktorantka
Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki, Instytut Fizyki Politechniki Łódzkiej
mgr inż. Weronika Głowadzka
doktorantka
Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki, Instytut Fizyki Politechniki Łódzkiej
Jestem absolwentką studiów międzynarodowych na kierunku Science and Technology (I st.) i fizyki technicznej specjalność optoelektronika (II st.) na Politechnice Łódzkiej. Obecnie kończę przygotowywać rozprawę doktorską pt. „Siatki podfalowe jako nowy sposób manipulacji światłem”. Od roku pracuję w Instytucie Mikroelektroniki i Fotoniki Sieci Badawczej Łukasiewicz, gdzie odpowiadam za wykonywanie projektów bazujących na symulacjach komputerowych i nanostrukturyzację struktur fotonicznych. Uwielbiam zajmować się projektami, które znajdą swoje zastosowanie w codziennym życiu. Dlatego też ciekawią mnie wszelkie nowe technologie oparte na półprzewodnikach, np. lasery czy biosensory, które znajdują coraz to nowe miejsce w przemyśle. Poza tym lubię dzielić się swoją wiedzą i opowiadać o technologiach półprzewodnikowych, które spotykamy na każdym kroki. Z nienaukowych zainteresowań: surfuję, śpiewam, tworzę ceramikę i chodzę na koncerty.
mgr inż. Paulina Góra
doktorantka
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
Jestem doktorantką w dyscyplinie automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne Szkoły Doktorskiej ZUT. Posiadam tytuł inżyniera automatyki i robotyki oraz mgr inż. elektrotechniki. Poza nauką pełnię funkcję Przewodniczącej Zachodniopomorskiego Porozumienia Doktorantów oraz członkini Prezydium Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jestem autorką kilku publikacji naukowych oraz uczestniczką konferencji naukowych. Naukowo prowadzę badania nad elektromagnetycznymi metapowierzchniami w celu pozyskiwania energii z zakresu fal mikrofalowych. Jestem absolwentką programów mentoringowych: LeaderSHEP in TECH Perspektywy Women in TECH & Tech Leaders, Women in Engineering oraz absolwentką programu HUAWEI Seeds for the Future z międzynarodowym wyróżnieniem Top Leader za koordynację projektu z zakresu TECH4GOOD. Byłam również m.in. finalistka projektu Talenty Jutra, Fundacja Empiria i Wiedza.
Mgr inż. Agnieszka Hejduk
doktorantka
Politechnika Łódzka
Kończę studia doktoranckie na Politechnice Łódzkiej w dyscyplinie technologia żywienia i żywienie. Jestem współautorką 8 publikacji ukazanych w prestiżowych międzynarodowych czasopismach. Współuczestniczyłam w 2 projektach naukowych. Wyniki swojej pracy prezentowałam na konferencjach krajowych i międzynarodowych. Sukcesywnie zdobywam nagrody za aktywność badawczą. Doświadczenie zdobyłam na 2 wyjazdach zagranicznych oraz licznych szkoleniach i warsztatach. Moje zainteresowania naukowe skupiają się na możliwości dalszego wykorzystania produktów odpadowych po przetwórstwie owocowo – warzywnym i kreowaniu nowej żywności.
mgr inż. Amelia Klimek
doktorantka
Politechnika Poznańska, University Haute-Alsace, University of Strasbourg
mgr inż. Amelia Klimek
doktorantka
Politechnika Poznańska, University Haute-Alsace, University of Strasbourg
Jestem magistrem inżynierem technologii chemicznej. Pracę naukową kontynuuję jako doktorantka na Politechnice Poznańskiej, Uniwersytecie Haute-Alsace oraz Uniwersytecie w Strasbourgu. Zajmuję się m.in. zastosowaniem nowych materiałów elektrodowych/elektrolitów w celu poprawy charakterystyki urządzeń do magazynowania energii. Jestem stypendystką rządu francuskiego (France Excellence). Zdobyłam stypendium z funduszu NAWA (STER), dzięki któremu odbyłam staż naukowy na Uniwersytecie Hokkaido w Japonii. Jestem członkinią Polskiego Towarzystwa Węglowego oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Elektrochemii. W wolnym czasie sporo czytam, fotografuję oraz podróżuję.
Mgr inż. Julia Kolasa
doktorantka
Politechnika Śląska
Jestem absolwentką Politechniki Śląskiej na kierunku inżynieria biomedyczna o specjalizacji inżynierii wytwarzania implantów, sprzętu medycznego oraz rehabilitacyjnego. Obecnie rozwijam swoją pasję do nauki jako doktorantka na Wydziale Inżynierii Biomedycznej, koncentrując badania na innowacyjnych metodach modyfikacji powierzchni materiałów biomedycznych, szczególnie stopów z pamięcią kształtu. Podczas studiów magisterskich uczestniczyłam w międzynarodowej wymianie akademickiej w Instytucie Politechnicznym w Portugalii. Moje osiągnięcia zostały uhonorowane licznymi wyróżnieniami, w tym stypendium rektora, I miejscem w konkursie BioMedTech SILESIA 2024 oraz III miejscem w śląskiej edycji 3 Minute Thesis. Jako liderka dwóch projektów realizowanych w ramach koła naukowego SKN Synergia, pomagam studentom rozwijać ich potencjał. Prywatnie jestem miłośniczką górskich wędrówek, fotografii i gier planszowych, które pomagają mi zachować równowagę między pracą a pasjami.
inż. Marta Kowalska
studentka
Politechnika Poznańska
Z wykształcenia jestem inżynierem technologii chemicznej. Latem 2025 roku zakończę studia magisterskie na tym samym kierunku, na specjalności ogólnej. Jestem też członkiem koła naukowego o tematyce farmaceutycznej. Doświadczenie laboratoryjne zdobyłam, pracując w dziale kontroli jakości w firmach Bros oraz Delpharm. Po zakończonych studiach planuję kontynuować karierę naukową w Szkole Doktorskiej. Jestem zainteresowana chemią analityczną związaną z farmacją. Uwielbiam podróżować, a poza nauką piszę również książki z gatunku fantastyki. Jedną z nich wydałam w 2020 roku.
Dr Alicja Krawczun-Rygmaczewska
naukowczyni
Lund University, Lund Stem Cell Center
Wykształcenie zdobywałam na wielu europejskich uczelniach. Po krótkim okresie studiowania biologii medycznej na Uniwersytecie Gdańskim przeniosłam się na King’s College London, żeby studiować neurobiologię. Podczas czterech lat programu (Integrated Master’s) miałam okazję przez rok studiować na Uniwersytecie w Melbourne w ramach wymiany, napisać pracę licencjacką z zakresu neurobiopsychologii oraz projekt magisterski z neurobiologii. Doktorat z biomedycyny molekularnej zrobiłam we Włoskim Instytucie Technologicznym w Genui oraz Uniwersytecie w Trieście badając molekularne podstawy rzadkiej choroby SINO syndrome. Obecnie pracuję jako postdoc w Lund Stem Cell Center, gdzie moja praca skupia się na tworzeniu nowych modeli komórkowych choroby Alzheimera z użyciem komórek pacjentów. Działam również od paru lat w Fundacji Polonium, organizacji non-profit skupiającej się na łączeniu polskiej diaspory naukowej za granicą oraz tworzeniem i utrzymywaniem relacji z naukowcami w kraju.
Dr inż. Emilia Krok
asystentka
Politechnika Poznańska, Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej, Instytut Fizyki
Dr inż. Emilia Krok
asystentka
Politechnika Poznańska, Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej, Instytut Fizyki
Ukończyłam studia magisterskie z bioinżynierii molekularnej na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie. Podczas studiów byłam stypendystką Erasmus oraz DAAD. W 2024 r. z wyróżnieniem obroniłam stopień doktora na Politechnice Poznańskiej (PUT). Odbyłam kilka staży naukowych, m.in. w MPI of Colloids and Interfaces w Poczdamie (grupa prof. Rumiany Dimova), MPI of Biochemistry w Martinsried (grupa prof. Petry Schwille) oraz Fraunhofer IKTS w Dreźnie (grupa Dr. rer. nat. Jörga Opitz). Jestem laureatką grantu Preludium 22 (NCN) oraz stypendystką stypendium dla młodych badaczy poznańskiego środowiska naukowego. Jestem autorką 10 publikacji z listy JCR oraz 3 zgłoszeń patentowych (w tym 1 przyznany patent). Moje badania koncentrują się na zrozumieniu strukturalnej organizacji bakteryjnych błon komórkowych oraz ich adaptacji do zmiennych warunków środowiska. Prywatnie właścicielka labradora asystującego Denvera, interesująca się psią behawiorystyką, wielka miłośniczka kryminałów i thrillerów medycznych.
Dr Patrycja Kurowska
adiunktka
Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych, Wydział Biologii UJ
Jestem adiunktką na Wydziale Biologii UJ. Moje zainteresowania naukowe związane są z fizjologią rozrodu samic oraz związkiem między poziomem adipokin i neuropeptydów a patofizjologią zespołu policystycznych jajników. W swojej pracy naukowej badam rolę adipokin w dojrzewaniu oocytów in vitro oraz w przebiegu wczesnej embriogenezy. W trakcie doktoratu i po nim odbyłam liczne zagraniczne staże i nawiązałam współpracę naukową we Francji (INRAE), Japonii (Kyoto University) i USA (University of California Davis), gdzie doskonaliłam swój warsztat badawczy. Kierowałam projektami badawczymi finansowanymi przez NCN (PRELUDIUM, ETIUDA) oraz projektami bilateralnymi NAWA PHC Polonium (współpraca z Francją) i polsko-japońskim projektem finansowanym przez Polską Akademię Nauk i Japan Society for the Promotion of Science. Za swoją dotychczasową pracę zostałam nagrodzona m.in. stypendium START FNP oraz stypendium Ministra dla Wybitnych Młodych Naukowców.
mgr inż. Anna Lągowska
doktorantka
Politechnika Poznańska
Jestem absolwentką inżynierii biomedycznej na Politechnice Poznańskiej, gdzie na II stopniu w ramach specjalności bionika pisałam pracę magisterską o protezie implantu brodawki sutkowej dla kobiet po zabiegu mastektomii. Dzięki aktywności w kołach naukowych zostałam wyróżniona stypendium Rektora PP. Obecnie swoje zainteresowania naukowe realizuję jako doktorantka w obszarze biofizyki. Skupiam się na badaniu biomimetycznych błon komórkowych, m.in. interakcjach zachodzących pomiędzy nimi a zewnętrznymi stymulantami – cząsteczkami, takimi jak żeńskie hormony płciowe, czy też czynnikami środowiskowymi. Jako stypendystka programu Sonata BIS, wyłoniona na drodze międzynarodowego konkursu, mogę pozwolić sobie na komfortową pracę w murach uczelni „na pełen etat”. Podczas pierwszego roku doktoratu udało mi się prowadzić wewnątrzuczelniany grant badawczy oraz opublikować pierwszy współautorski artykuł naukowy. Czas wolny spędzam, wychowując psa, pochłaniając wytwory kultury i grając w planszówki.
mgr inż. Agnieszka Lester
doktorantka
Politechnika Poznańska
Ukończyłam fizykę techniczną na Politechnice Poznańskiej, gdzie za swoje osiągnięcia otrzymałam medal dla wyróżniającego się absolwenta, a także stypendium rektora i Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W trakcie studiów działałam w kole naukowym, co pozwoliło mi na prowadzenie pierwszych badań naukowych pod opieką doktorantów oraz udział w konferencjach. Od 2022 roku realizuję studia doktoranckie, skupiając się na biofizyce błon komórkowych i mikroskopii optycznej. Moje badania wspiera grant Perły Nauki (MNiSW). Odbyłam 3-miesięczny staż badawczy na Uniwersytecie w Tybindze w Niemczech. Prywatnie uwielbiam czytać kryminały i spędzać czas na górskich wędrówkach.
mgr inż. Julia Lisoń-Kubica
doktorantka
Politechnika Śląska
Jestem absolwentką Politechniki Śląskiej studiów I i II stopnia na kierunku Inżynieria Biomedyczna, o specjalnościach: inżynieria wyrobów medycznych oraz inżynieria wytwarzania implantów, sprzętu szpitalnego i rehabilitacyjnego. Obecnie realizuje pracę doktorską również w dziedzinie inżynierii biomedycznej w Katedrze Biomateriałów i Inżynierii Wyrobów Medycznych. Mój dorobek obejmuje publikacje w takich czasopismach jak Coatings, Tribologia, czy Vacuum. Otrzymałam nagrodę specjalną BioMedTech SILESIA 2022 oraz wyróżnienie w polskojęzycznej doktoranckiej sekcji XXII Międzynarodowej Studenckiej Sesji Naukowej „Materiały i technologie XXI wieku”, jak i zostałam laureatką stypendium dla najlepszych doktorantów Politechniki Śląskiej, realizowanym w ramach programu Inicjatywa Doskonałości. Poza tym od ponad 20 lat jestem czynną wokalistką muzyki rozrywkowej, od roku prowadzę zajęcia gordonowskie dla niemowląt oraz jestem zawodnikiem klubu Inżynieria Biegania.
Dr Longina Madej-Kiełbik
badaczka
Sieć Badawcza Łukasiewicz-Łódzki Instytut Technologiczny
Jestem doktorem nauk chemicznych, stypendystką projektu D-RIM współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Od 2013 r. rozwijam pracę naukową w Instytutach Badawczych. Jestem współautorką 2 zgłoszeń wzorów użytkowych, kilku zgłoszeń patentowych oraz 23 publikacji, autorką/współautorką ponad 50 wystąpień naukowych prezentowanych na konferencjach krajowych i zagranicznych. Czynnie podnoszę swoje kwalifikacje z zakresu efektywnego zarządzania projektami. W 2021 r. ukończyłam studia podyplomowe z zakresu zarządzania projektami, zaś w 2022 r. kurs miniMBA. Od kwietnia 2022 r. jestem liderem obszaru inżynierii biomedycznej w Centrum Inżynierii Biomedycznej w Łukasiewicz-Łódzkim Instytucie Technologicznym. Ponadto od 2018 r. jestem członkiem (z prawem do głosu) Komitetu Technicznego nr 247 ds. Materiałów Medycznych i Biomateriałów działającego przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym, jak również członkiem Polskiego Towarzystwa Chitynowego.
Joanna Michalska
studentka
Uniwersytet Jagielloński
Jestem studentką ostatniego roku matematyki stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mam doświadczenie w analizie danych, sztucznej inteligencji i programowaniu. Pracowałam jako Lead Data Scientist oraz CTO w startupach technologicznych, realizując projekty: optymalizacji ruchu drogowego i wykrywania obrazów generowanych przez AI, niwelowania gender gap pay. Jestem laureatką nagrody TOP100 Women in Data Science, finalistką hackathonów w wyzwaniach dotyczących obliczeń kwantowych i przetwarzania danych. Interesuję się matematyką, AI oraz poezją i sztuką.
mgr inż. Małgorzata Mielczarek
doktorantka
Politechnika Wrocławska
Odłamem energetyki, któremu poświęcam się w mojej naukowej karierze, jest zielony wodór wykorzystywany jako magazyn energii odnawialnej. W ostatnich latach zauważyłam tendencję wzrostu popularności tego tematu, stąd moje przekonanie o jego słuszności. Od początku mojej kariery akademickiej związana jestem z Politechniką Wrocławską i aktualnie, od 2024 r. realizuję na niej doktorat. W przeszłości wyróżniłam się uczestnictwem w kole naukowym, brałam udział w projekcie OPUS, otrzymałam trzykrotnie nagrodę rektora oraz zostałam nagrodzona Stypendium Ministra Edukacji i Nauki. Pasjonuje mnie możliwość realnego uczestnictwa w transformacji energetycznej Unii Europejskiej. W życiu prywatnym oddaję się podróżom oraz sportom, szczególnie wspinaczce górskiej i boulderingowi.
Dr inż. Agnieszka Mirkowska
adiunktka
Politechnika Wrocławska
Od 2021 jestem zatrudniona na stanowisku adiunkta w Katedrze Podstaw Elektrotechniki i Elektrotechnologii Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej. W 2020 r. obroniłam z wyróżnieniem rozprawę doktorską pt. „Nowe piezoaktywne struktury dielektryczne”. Moja praca badawcza obejmuje badania właściwości elektrycznych materiałów znajdujących zastosowanie w biomedycynie i w tzw. energy harvestingu. Jestem współautorką 3 polskich patentów z zakresu przetworników piezoelektrycznych, autorką i współautorką publikacji indeksowanych IF oraz laureatką 8 edycji konkursu MINIATURA NCN. Prywatnie jestem mamą 2-latka i 6-latki, a moją pasją jest scrapbooking i art journaling. W wolnych chwilach czytam kryminały i lubię buszować w second handach.
Dr Ewa Mrówczyńska
badaczka
Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii
Ukończyłam studia magisterskie (biotechnologia medyczna) oraz studia doktoranckie biologii molekularnej na Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Moje zainteresowania oraz doświadczenie naukowe obejmują neurobiologię, biologię rozwoju, komórki oraz nowotworów. Obecnie pracuję jako post-doc w Instytucie Sieć Badawcza Łukasiewicz-PORT, gdzie w ramach projektu SAME-NeuroID, zajmuję się modelowaniem chorób neuropsychiatrycznych z użyciem indukowanych pluripotecjalnych komórek macierzystych. Do tej pory byłam zaangażowana w realizację kilku projektów badawczych. Byłam również kierowniczką grantu Preludium 19. Mój dorobek naukowy obejmuje współautorstwo 12 artykułów naukowych z listy JCR, rozdziału w książce wydawcy Springer Nature oraz kilkanaście wystąpień na międzynarodowych konferencjach naukowych. Jestem również laureatką Stypendium im. Ludwika Hirszfelda za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauk biologicznych i medycznych oraz kilkakrotną laureatką stypendium projakościowego i Rektora UWr.
mgr inż. Martyna Myszograj
doktorantka
Politechnika Poznańska
Obecnie jestem doktorantką w dyscyplinie inżynieria mechaniczna w Szkole Doktorskiej Politechniki Poznańskiej oraz studentką filologii angielskiej na Uniwersytecie Zielonogórskim. W czerwcu tego roku ukończyłam studia magisterskie na kierunku inżynieria biomedyczna, dlatego też prace związane z rozprawą doktorską prowadzę w obszarze zastosowań biomedycznych. Już w trakcie studiów I stopnia rozpoczęłam działalność naukową. Za swój dorobek naukowy miałam przyjemność bycia wyróżnioną m.in. tytułem Finalistki w konkursie o Studenckiego Nobla oraz dwukrotnie Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Poruszane przeze mnie problemy badawcze związane były głównie z inżynierią biomedyczną, ale udało mi się je również połączyć z innymi zainteresowaniami, np. poprzez wystąpienie na temat reprezentacji osób z niepełnosprawnościami lub publikację artykułów związanych z problematyką odpadów medycznych czy etyką medyczną.
Mgr Sylwia Nawrot
doktorantka
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Jestem absolwentką studiów magisterskich na kierunku biotechnologia na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Na studiach należałam do SKN Biotechnologów Mikroby (kolejno: członek, sekretarz i przewodnicząca). Pełniłam także funkcję przedstawiciela studentów w Kierunkowym Zespole Jakości Kształcenia na biotechnologii (KZJK). Udzielałam się w samorządzie studenckim (funkcje przewodniczącą najpierw wydziałowej, a później uczelnianej Rady Samorządu Studentów). Kilkakrotnie otrzymałam Nagrodę Rektora za wybitne osiągnięcia naukowe i Stypendia Rektora dla najlepszych studentów. Jestem współautorką 3 publikacji i uczestniczką 6 konferencji naukowych. Uczestniczyłam też w półrocznej wymianie studenckiej (Erasmus) na Uniwersytecie Kraju Basków w Hiszpanii. Odbyłam praktyki w BioVentures lnstitute, i różne kursy biotechnologiczne. W wolnych chwilach czytam książki, słucham muzyki i oglądam filmy detektywistyczne.
mgr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik
doktorantka
Politechnika Poznańska
Specjalizuję się w biofizyce molekularnej błon lipidowych oraz technikach mikroskopii i spektroskopii optycznej. W 2018 r. ukończyłam studia inżynierskie na Politechnice Wrocławskiej na kierunku inżynieria biomedyczna ze specjalnością optyka biomedyczna, a tytuł magistra inżyniera zdobyłam na Politechnice Poznańskiej na kierunku fizyka techniczna, ze specjalnością nanotechnologie i materiały funkcjonalne. Od 2019 r. prowadzę badania w Zakładzie Fizyki Molekularnej Instytutu Fizyki na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej Politechniki Poznańskiej, biorąc udział w licznych projektach badawczych, m.in. Installation Grant (European Molecular Biology Organisation, EMBO), oraz jako kierowniczka projektów Diamentowy Grant (MNiSW) i Preludium (NCN). W 2022 r. odbyłam 3-miesięczny staż w instytucie badawczym AMOLF w Amsterdamie. Jestem laureatką stypendiów START FNP i L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki. Poza pracą pasjonuję się biohackingiem i fotografią reportażową.
mgr inż. Jolanta Podolszańska
doktorantka
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
Jestem mgr inż. informatyki oraz doktorantką na Politechnice Częstochowskiej, gdzie tworzę algorytmy rekonstrukcji w tomografii komputerowej. Pracuję jako asystent badawczo-dydaktyczny na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie. Prowadzę badania nad AI w diagnostyce medycznej. Regularnie prezentuję wyniki na konferencjach, m.in. XI Ogólnopolskie Warsztaty Radiologii i innych zagranicznych konferencjach. Popularyzuję naukę na Instagramie @ohmyphd, za co otrzymałam nagrodę w konkursie „Popularyzacja-Grywalizacja” w dwóch kategoriach. Brałam udział w licznych eventach typu Warszawskie Dni Informatyki czy Python Summit. Opublikowałam serię artykułów w czasopiśmie branżowym „Inżynier i Fizyk Medyczny” o tematyce algorytmów rekonstrukcyjnych w CT oraz zastosowaniu sztucznej inteligencji. Realizuję się także w cross-age tutoringu w ramach uczelnianego projektu UJD „Uniwersyteckie Laboratoria Wiedzy i Doświadczeń”.
Mgr inż. Wiktoria Reddig
doktorantka
Politechnika Poznańska
Ukończyłam studia inżynierskie i magisterskie z fizyki technicznej na Politechnice Poznańskiej. Kontynuuję moje badania nad wpływem promieniowania neutronowego na grafenowe czujniki pola magnetycznego na studiach doktoranckich od października 2024 roku. Jestem współautorką kilku publikacji naukowych, których wyniki przedstawiałam na wielu międzynarodowych konferencjach. Moja praca została doceniona kilkoma nagrodami takimi jak stypendium Ministra Nauki czy Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Zostałam także stypendystką Maria Sklodowska-Curie Fellowship Programme organizowanego przez IAEA, który wspiera kobiety na studiach magisterskich związanych z naukami jądrowymi. W nauce przyświeca mi chęć przeciwdziałania klimatycznej zagładzie. Prywatnie param się szeroko pojętym rękodziełem, uczę się gry na ukulele i pianinie, żegluję i chodzę po górach.
Dr Róża Różańska
wykładowczyni
Uniwersytet Jagielloński / HSBC
Jestem doktorem zarządzania i absolwentką trzech kierunków na UJ: prawa własności intelektualnej i transferu technologii, zarządzania oraz muzykologii. Mam niemal 10-letnie międzynarodowe doświadczenie zdobyte na Sorbonie i Uniwersytecie São Paulo oraz pracy w zarządzaniu projektami i dyplomacji w Londynie. Obroniłam doktorat z wyróżnieniem, łącząc karierę naukową z pełnoetatową pracą w korporacji w ryzyku. Byłam członkinią Krajowej Reprezentacji Doktorantów, w której działałam na rzecz młodych naukowców. Obecnie jako Acting Assistant Vice President w HSBC oraz reprezentant HSBC na WZiKS UJ wspieram talenty i popularyzuję naukę oraz technologie, szczególnie AI i jej zastosowania w etyce biznesu. Łączę świat korporacji z akademią, wykładając na kierunku GBS UEK. Opublikowałam 16 artykułów naukowych, ponad 250 tekstów publicystycznych i wystąpiłam na ok. 30 konferencjach, w tym na Perspektywy Women in Tech 2024. Moja międzynarodowa kariera i doświadczenie pomagają mi inspirować kobiety do rozwoju.
mgr Marlena Rygusik
badaczka
Gdański Uniwersytet Medyczny
Jestem absolwentką fizyki medycznej na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie wielokrotnie otrzymywałam stypendium rektora dla najlepszych studentów. Po studiach rozpoczęłam pracę w II Zakładzie Radiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie pracuję jako data scientist, biorąc udział w międzynarodowych projektach badawczych finansowanych z funduszy europejskich, m.in. takich jak EUCANIMAGE, RadioVal i EUCAIM. Projekty te koncentrują się na rozwoju sztucznej inteligencji w medycynie. Moje osiągnięcia zostały docenione – znalazłam się na prestiżowej liście TOP100 Women in Data Science in Poland. To wyróżnienie dodatkowo motywuje mnie do tworzenia innowacyjnych rozwiązań w obszarze nauki, technologii i medycyny. Pasjonuję się edukacją i wspieraniem młodych talentów, aktywnie angażując się w inicjatywy promujące naukę wśród młodzieży. W wolnym czasie działam jako wolontariuszka i uwielbiam wędrówki po górskich szlakach.
Dr hab. inż. Katarzyna Siuzdak
badaczka
Instytut Maszyn Przepływowych PAN
Studiowałam biotechnologię i fizykę techniczną, potem uzyskałam stopień doktora i habilitację z technologii chemicznej. By poszerzyć swoją wiedzę, odbyłam staże zagraniczne we Francji, Niemczech i Portugalii. Kierowałam krajowymi i międzynarodowymi projektami, a prowadzone badania dotyczą głównie wytwarzania zaawansowanych nanomateriałów dla urządzeń do konwersji i magazynowania energii oraz ultraczułych sensorów elektrochemicznych. Mam na swoim koncie ponad 120 publikacji (H=30) i jestem laureatką m.in. Nagrody W. Nernsta za największe osiągnięcie techniczne związane z procesami elektrochemicznymi 2023, Start Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz stypendium dla wybitnych młodych naukowców FNP. Te osiągnięcia nie byłyby możliwe bez zaangażowania mojego zespołu i współpracy z licznymi zespołami naukowymi. Popularyzuję naukę na Instagramie na profilu @science_mission, co zostało docenione w 2023 r. wyróżnieniem w konkursie Popularyzator Nauki i nagrodą na Śląskim Festiwalu Nauki.
mgr inż. arch. Edyta Skiba
doktorantka
Politechnika Łódzka
Jestem architektką i urbanistką z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu skomplikowanych założeń powstających na styku architektury i urbanistyki − masterplanów. W 2023 r. rozpoczęłam studia doktoranckie w Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej. Przedmiotem moich badań jest wpływ gospodarki obiegu zamkniętego na ekosystem i charakter przestrzenny obszarów tzw. międzymieścia. Podmiejskie tereny zieleni nieformalnej są lokalnymi rezerwuarami bioróżnorodności, wspierającej stabilność miejskiego ekosystemu. Jednocześnie są to rejony o nieograniczonym potencjale inwestycyjnym. Zbadanie wpływu tych odmiennych sposobów postrzegania otwartych przestrzeni jest kluczowe w myśleniu o zrównoważonym rozwoju miast. Jako korespondentka magazynu Architektura & Biznes poprzez publikowane felietony oraz rozmowy z czołowymi przedstawicielkami/lami branży staram się poruszać istotne aspekty współczesnego projektowania przestrzeni. Współpracowałam z wiodącymi pracowniami m.in.: BBGK Architekci – do dziś (Warszawa, PL), Ladhelma & Mahlamaki Architects (Helsinki, FI).
Mgr inż. Dagmara Słota
doktorantka
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
Ukończyłam studia magisterskie z biotechnologii, a obecnie jestem doktorantką Szkole Doktorskiej Politechniki Krakowskiej w dyscyplinie inżynierii materiałowej (na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki PK). Moje zainteresowania naukowe skupiają się na biomateriałach, głównie tych do regeneracji tkanki kostnej i chrzęstnej, ale też na nośnikach leków i terapiach celowanych. Jestem opiekunem studentów sekcji BioMat w kole Naukowym SMART-MAT. Uzyskałam tytuł Naukowca Przyszłości 2023 w kategorii Kobieta nauki, która zmienia świat; zostałam laureatką XIII edycji konkursu Student-Wynalazca, uzyskałam tytuł Polskiego Innowatora 2024 w kategorii: Osobistość Nauki. Zostałam również nominowana w konkursie „Młody Promotor Polski” przez Pierwszą Damę RP. Aktualnie jestem kierownikiem projektu LIDER o wartości 1,7 mln zł. Moje pozanaukowe zainteresowania to kryminały, zarówno książki jak i podcasty, bliskie i dalekie podróże, a głowa odpoczywa mi zawsze podczas leśnych spacerów z pieskiem.
mgr inż. Alicja Stachowiak
doktorantka
Politechnika Poznańska
Jestem absolwentką fizyki technicznej, a obecnie realizuję doktorat w dyscyplinie inżynieria materiałowa. Zajmuję się badaniem właściwości optycznych, elektronowych i organizacji molekularnej barwników organicznych. W pracy łączę techniki eksperymentalne, takie jak spektroskopia i mikroskopia, z obliczeniami kwantowo-mechanicznymi. Specjalizuję się w wytwarzaniu warstw Langmuira i analizie próbek cienkowarstwowych. Najbardziej interesują mnie materiały organiczne, ale badałam także materiały perowskitowe, ZnO i nanorurki węglowe. Jestem autorką 9 prac z listy JCR. W wolnym czasie czytam fantastykę naukową i reportaże.
dr Zuzanna Świrad
badaczka
Instytut Geofizyki PAN
Jestem geomorfolożką badającą procesy przybrzeżne, brzegowe i stokowe. Szczególnie interesują mnie wybrzeża skaliste. Ukończyłam geografię na Uniwersytecie Wrocławskim, obroniłam doktorat z geografii fizycznej na Uniwersytecie w Durham w Wielkiej Brytanii, a staż podoktorski odbyłam na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. W badaniach używam szeregu metod takich jak pomiary terenowe, analiza danych, modelowanie numeryczne czy datowanie kosmogeniczne. Jestem autorką ponad 20 artykułów naukowych. Kieruję projektami Narodowego Centrum Nauki SONATINA i SONATA. W 2024 otrzymałam Stypendium Ministra Nauki dla wybitnych młodych naukowców oraz Stypendium L'Oréal-UNSECO dla Kobiet i Nauki. W czasie wolnym lubię nurkować, biegać na nartach, czytać, gotować i grać na gitarze.
mgr Maja Szymczak
doktorantka
Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu
mgr Maja Szymczak
doktorantka
Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu
Studia licencjackie i magisterskie ukończyłam na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, dwukrotnie otrzymując stypendium Rektora. Studiowanie połączyłam ze zdobywaniem doświadczenia w przemyśle, syntezując i wdrażając znaczniki luminescencyjne. Obecnie realizuję pracę doktorską w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN, projektując luminescencyjne czujniki ciśnienia i temperatury, w tym znaczniki pamięci termicznej. Jestem kierowniczką grantu NCN Preludium i wykonawczynią w wielu projektach badawczych. Mój dorobek obejmuje 19 publikacji naukowych w renomowanych czasopismach, m. in. Advanced Functional Materials, patent oraz zgłoszenie patentowe. Wyniki swoich badań prezentowałam na 21 konferencjach naukowych, zdobywając liczne nagrody, w tym podczas The 7th International Conference on the Physics of Optical Materials. Otrzymałam stypendium im. Maxa Borna (Wrocławskie Centrum Akademickie) oraz jestem laureatką 24. edycji programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki.
mgr Agnieszka Widz
doktorantka
Politechnika Łódzka
Jestem doktorantką matematyki na Politechnice Łódzkiej. Jestem autorką pięciu opublikowanych prac naukowych, które ukazały się w prestiżowych czasopismach, takich jak „Journal of Functional Analysis”, „The Electronic Journal of Cobinatorics” i „RACSAM”. Otrzymałam stypendium NAWA Cadet’s wings – mobility suport, dzięki któremu uczestniczyłam w półrocznym programie tematycznym w Toronto. W wolnym czasie prowadzę kursy dla licealistów, popularyzuję matematykę, koordynuję konferencje matematyczne. W czasach studenckich działałam aktywnie w organizacjach studenckich, byłam prezesem koła matematyków, jeździłam na dziesiątki konferencji studenckich, a także współorganizowałam warsztaty dla dzieci z niepełnosprawnościami. Po pracy dbam o moje więzi społeczne, uprawiam ogródek, zbieram zioła na łąkach, tworzę ziołowe mieszanki, majsterkuję tworząc meble ogrodowe, szyję sobie sukienki i remontuję mieszkanie.
Dr Olga Witkowska-Piłaszewicz
adiunktka
Instytut Medycyny Weterynaryjnej SGGW
Jestem lekarką weterynarii – praktykiem i naukowcem, z pasją do nauki oraz innowacji. Trzykrotna stypendystka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – dla najlepszych studentów oraz wybitnych młodych naukowców. Pełnię funkcję Przewodniczącej Rady Młodych Naukowców VIII Kadencji w MNISW, aktywnie wspierając rozwój młodych badaczek i badaczy oraz promując współpracę między nauką a biznesem. Jako kierowniczka licznych projektów badawczych finansowanych przez NCN i NCBR, zarządzam grantami o łącznej wartości około 6,5 mln zł. Jestem najmłodszym ekspertem EAEVE – prestiżowej organizacji akredytującej wydziały medycyny weterynaryjnej w Europie i na świecie, gdzie zajmuję się jakością kształcenia. Ponadto współpracuję z NAWA jako ekspert ds. umiędzynarodowienia. Moje zainteresowania naukowe koncentrują się na fizjologii i patologii wysiłku u koni, a także na badaniach nad poprawą jakości życia zwierząt. Angażuję się również w inicjatywy wspierające młodych naukowców na ścieżkach ich kariery oraz działania mające na celu wzmacnianie pozycji nauki w gospodarce i społeczeństwie.
dr hab. Katarzyna Zabielska-Koczywąs, prof. SGGW
badaczka
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Instytut Medycyny Weterynaryjnej
dr hab. Katarzyna Zabielska-Koczywąs, prof. SGGW
badaczka
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Instytut Medycyny Weterynaryjnej
Zajmuję się badaniami nad zastosowaniem nanocząstek złota w diagnostyce i leczeniu chorób nowotworowych psów i kotów. Stworzyłam Laboratorium NanoOnkologii Doświadczalnej i Klinicznej w Katedrze Chorób Małych Zwierząt i Klinice Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW i jestem obecnie kierownikiem tej jednostki. Odbyłam staże naukowe w Houston Methodist Research Institute (USA), University degli Studi di Torino (Włochy), Justus-Liebig-Universitat Giessen (Niemcy). Byłam kierownikiem grantów NCN: Preludium i Sonata. Za swoją działalność naukową otrzymałam m.in. nagrodę International ABCD and Merial Young Scientist Award (2014) oraz stypendium MNiSW dla wybitnych młodych naukowców (2017). W ramach działalności charytatywnej popularyzuję naukę od najmłodszych lat, m.in. w ramach Accademia di Gagliato Globale (NanoMalutka) i Letters to a Pre-scientists. Jestem żoną i mamą dwóch wspaniałych córek.
mgr inż. Klaudia Zaręba
doktorantka
Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera, Polska Akademia Nauk
mgr inż. Klaudia Zaręba
doktorantka
Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera, Polska Akademia Nauk
Ukończyłam technologię chemiczną na Politechnice Krakowskiej, a obecnie jestem doktorantką na 2. roku w Instytucie Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN w Krakowie. Moje badania dotyczą mikrosfer biopolimerowych stosowanych w separacji grawitacyjnej, z naciskiem na modyfikację ich powierzchni dla optymalizacji procesów. Doświadczenie zdobywałam w firmach Ciech i New Era Materials, realizując innowacyjne projekty technologiczne. Jako Lokalny Ambasador Praw Doktoranta 4.0 działam na rzecz praw doktorantów i wspieram udział kobiet w nauce. Reprezentuję również firmę AstraZeneca, promując współpracę nauki z przemysłem. Interesuję się AI, modelowaniem molekularnym i bioinformatyką – obecnie współpracuję przy projekcie bioinformatycznym i badam interakcje enzymów z substratami. By połączyć wiedzę chemiczną z IT, rozpoczęłam studia Data Science na Politechnice Warszawskiej.
dr inż. Agata Zubkiewicz
adiunktka
Politechnika Morska w Szczecinie
Ukończyłam studia inżynierskie na kierunku nanotechnologia, natomiast magisterskie na kierunku inżynieria materiałowa. W 2024 r. z wyróżnieniem obroniłam stopień doktora na ZUT w Szczecinie. Obecnie pracuję w Zakładzie Fizyki Politechniki Morskiej w Szczecinie. Moje zainteresowania naukowe skupiają się na nanokompozytach polimerowych oraz kopolimerach, w tym opartych na surowcach odnawialnych. W trakcie studiów doktoranckich odbyłam staże zagraniczne w Instytucie Struktury Materii w Madrycie oraz na Uniwersytecie Bolońskim. Jestem współautorką 19 publikacji (indeks H: 10). Uczestniczyłam w 3 projektach badawczych, a wyniki swoich prac prezentowałam na licznych konferencjach. Jestem członkinią Polskiego Towarzystwa Węglowego. W wolnej chwili dużo czytam, gram na gitarze, rozwiązuję krzyżówki oraz spędzam czas na łonie natury.