#5 dr Magdalena Wróbel-Lachowska: Sztuczna czy ludzka?
O AI i nie tylko

Temu odcinkowi FEM w STEM patronuje motto: „Komputery są niezwykle szybkie, precyzyjne i głupie. Człowiek jest niezwykle powolny, nieprecyzyjny i genialny. Razem tworzą parę idealną”.

Autor tej sentencji jest nieznany, za to temat interakcji człowiek-komputer został świetnie rozpoznany przez gościnię podcastu dr Magdalenę Wróbel-Lachowską, która opowie m.in. o zakusach AI na przejęcie edukacji, o tym, czy sztuczna inteligencja powinna mieć prawa pracownicze i o swojej ścieżce naukowej.

Podpytywać będzie Magda Gacyk. FEM w STEM jest podcastem Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, powstałym przy wsparciu Ministerstwa Nauki. Wpadajcie! Czekamy po drugiej stronie łącza!

FEM w STEM

Czy w świecie, w którym to tiktokowi czy instagramowi influencerzy są największymi autorytetami dla młodych ludzi, jest jeszcze miejsce dla naukowych autorytetów? A zwłaszcza dla kobiet, które mogłyby dla kolejnych pokoleń dziewcząt (i chłopców) stać się postaciami godnymi naśladowania? W nowej serii podcastów powstających w ramach projektu „Dziewczyny do Nauki” prezentujemy sylwetki znakomitych polskich naukowczyń, wierząc, że w social mediach jest także miejsce dla naukowych influencerek.

Celem serii podcastów FEM w STEM jest promowanie nauki wśród kobiet i dziewcząt, inspirowanie do rozwijania kariery naukowej oraz zwiększanie świadomości na temat kobiet w nauce. Chcemy popularyzować naukę i promować kobiety naukowczynie.

#3 dr inż. Agnieszka Mirkowska: Dwie twarze inżynierki

Wiecie, że nasze mózgi wytwarzają tyle energii, że każda z nas mogłaby zapalić jedną żarówkę elektrycznością powstałą w naszych neuronach?

Gościni kolejnego odcinka FEM W STEM też obdarzona jest imponującym mózgiem. To naukowczyni elektryczna i elektryzująca.

Elektryczna, bo dr inż. Agnieszka Mirkowska robi fantastyczne projekty na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej, pozyskując energię z najdziwniejszych miejsc: podeszw butów czy chodników i nazywając ten proces " żebractwem energetycznym". Elektryzująca, bo o swojej dziedzinie opowiada tak, że aż iskry ( elektryczne) lecą!

Wpadajcie na nasz podcast, który dziś mierzony jest w megawatach! FEM w STEM to seria podcastów Fundacji Edukacyjnej Perspektywy realizowana w ramach projektu „Dziewczyny do Nauki” przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Z gościniami rozmawia: Magda Gacyk.

#4 Wydanie specjalne: Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce

Wielka Piątka! 

Pięć świetnych naukowczyń odpowiada na pięć ważkich pytań!

Zapraszamy na specjalne wydanie podcastu FEM W STEM, który jest mistrzowską lekcją świadomego i pełnego pasji prowadzenia swojej kariery naukowej.

Odcinek podzielony jest na pięć części: o początkach drogi naukowej, o obszarach badań, wyzwaniach, sukcesach i porażkach, o miejscu nauki w życiu kobiet-akademiczek, o work-life balance i o najważniejszych zawodowych, którymi nasze gościnie się kierują.

Czytaj więcej...

#2 dr Weronika Erdmann: Niesporczak z frakcji Mandalorian

Nauka jest trochę jak podróż w nieznane; nie wiemy, gdzie dotrzemy, wiemy za to, że chcemy dotrzeć do prawdy. Tak uważa gościni podcastu, dr Weronika Erdmann, astrobiolożka i geolożka, mająca na swoim naukowym koncie zarówno fascynujące badania nad biegunami magnetycznymi Ziemi, jak i odkrycie... nowego gatunku niesporczaka.

Matka chrzestna tego urokliwego bezkręgowca nazwała go Mesobiotus Mandalori, na cześć ukochanych Gwiezdnych wojen, więc w rozmowie obowiązkowo zahaczymy o związki nauki z science fiction.

Zapraszamy na FEM W STEM, podcast Fundacji Edukacyjnej Perspektywy realizowany w ramach projektu „Dziewczyny do Nauki” przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Z gościniami podcastu rozmawia: Magda Gacyk.

Projekt „Dziewczyny do Nauki! Zachęcanie kobiet do kariery badawczej w naukach technicznych i ścisłych” jest finansowany ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Nauki w ramach programu Społeczna odpowiedzialność nauki II - Popularyzacja nauki

ORGANIZATOR:
PARTNERZY: