FEM w STEM

Czy w świecie, w którym to tiktokowi czy instagramowi influencerzy są największymi autorytetami dla młodych ludzi, jest jeszcze miejsce dla naukowych autorytetów? A zwłaszcza dla kobiet, które mogłyby dla kolejnych pokoleń dziewcząt (i chłopców) stać się postaciami godnymi naśladowania? W nowej serii podcastów powstających w ramach projektu „Dziewczyny do Nauki” prezentujemy sylwetki znakomitych polskich naukowczyń, wierząc, że w social mediach jest także miejsce dla naukowych influencerek.

Celem serii podcastów FEM w STEM jest promowanie nauki wśród kobiet i dziewcząt, inspirowanie do rozwijania kariery naukowej oraz zwiększanie świadomości na temat kobiet w nauce. Chcemy popularyzować naukę i promować kobiety naukowczynie.

#1 Prof. dr hab. inż. Marta Gmurek: Woda jest fascynująca!

Czy można ratować świat ze swojego laboratorium? Prof. dr hab. inż. Marta Gmurek, najmłodsza profesor na Politechnice Łódzkiej udowadnia, że tak. Nie tylko rozwija nowe technologie oczyszczania wody ze szkodliwych biologicznie substancji, ale i doradza dziewczynom, które chcą rozpocząć karierę w naukach STEM, jak mogą stać się naukowymi superbohaterkami.

Zapraszamy na FEM W STEM, podcast Fundacji Edukacyjnej Perspektywy realizowany w ramach projektu „Dziewczyny do Nauki” przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Z gościniami podcastu rozmawia: Magda Gacyk.

#2 dr Weronika Erdmann: Niesporczak z frakcji Mandalorian

Nauka jest trochę jak podróż w nieznane; nie wiemy, gdzie dotrzemy, wiemy za to, że chcemy dotrzeć do prawdy. Tak uważa gościni podcastu, dr Weronika Erdmann, astrobiolożka i geolożka, mająca na swoim naukowym koncie zarówno fascynujące badania nad biegunami magnetycznymi Ziemi, jak i odkrycie... nowego gatunku niesporczaka.

Matka chrzestna tego urokliwego bezkręgowca nazwała go Mesobiotus Mandalori, na cześć ukochanych Gwiezdnych wojen, więc w rozmowie obowiązkowo zahaczymy o związki nauki z science fiction.

Zapraszamy na FEM W STEM, podcast Fundacji Edukacyjnej Perspektywy realizowany w ramach projektu „Dziewczyny do Nauki” przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Z gościniami podcastu rozmawia: Magda Gacyk.

#3 dr inż. Agnieszka Mirkowska: Dwie twarze inżynierki

Wiecie, że nasze mózgi wytwarzają tyle energii, że każda z nas mogłaby zapalić jedną żarówkę elektrycznością powstałą w naszych neuronach?

Gościni kolejnego odcinka FEM W STEM też obdarzona jest imponującym mózgiem. To naukowczyni elektryczna i elektryzująca.

Elektryczna, bo dr inż. Agnieszka Mirkowska robi fantastyczne projekty na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej, pozyskując energię z najdziwniejszych miejsc: podeszw butów czy chodników i nazywając ten proces " żebractwem energetycznym". Elektryzująca, bo o swojej dziedzinie opowiada tak, że aż iskry ( elektryczne) lecą!

Wpadajcie na nasz podcast, który dziś mierzony jest w megawatach! FEM w STEM to seria podcastów Fundacji Edukacyjnej Perspektywy realizowana w ramach projektu „Dziewczyny do Nauki” przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Z gościniami rozmawia: Magda Gacyk.

Projekt „Dziewczyny do Nauki! Zachęcanie kobiet do kariery badawczej w naukach technicznych i ścisłych” jest finansowany ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Nauki w ramach programu Społeczna odpowiedzialność nauki II - Popularyzacja nauki

ORGANIZATOR:
PARTNERZY: