O projekcie

Zgodnie z analizą dostępną w systemie RAD-on (czerwiec 2024), kobiety stanowią 48% ogólnej liczby nauczycieli akademickich w Polsce, ale o ile w naukach humanistycznych i społecznych proporcja kobiet prowadzących badania naukowe wynosi 50%, o tyle w naukach ścisłych i technicznych (STEM) jest to zaledwie 33%, a w niektórych dyscyplinach (np. automatyka, elektronika, elektrotechnika) nawet poniżej 10%! Kobiety w STEM mają też mniejsze szanse na uzyskanie tytułu profesora. Dlatego Fundacja Edukacyjna Perspektywy, która jest wiodącą polską organizacją non profit wspierającą młodych ludzi w ich wyborach edukacyjnych i zawodowych, ze szczególnym naciskiem na różnorodność w dziedzinach STEM, przez projekt „Dziewczyny do Nauki! / Women in Science” będzie promować wybór nauki jako atrakcyjnej dla kobiet ścieżki zawodowej.

Ogólnopolski projekt „Dziewczyny do Nauki!” / Women in Science skierowany jest do

  • maturzystek
  • studentek i doktorantek kierunków technicznych i ścisłych
  • naukowczyń z obszaru STEM.

Celem podejmowanych w projekcie działań jest promowanie nauki jako ścieżki kariery zawodowej - zarówno w obszarze badawczym, jak i zarządczym oraz sieciowanie kobiet zajmujących się zawodowo działalnością naukową.

Zachęcając studentki i doktorantki zajmujące się dziedzinami ścisłymi i technicznymi do pozostania na uczelniach i w instytucjach badawczych, będziemy dążyć do stworzenia bardziej sprawiedliwego i równościowego środowiska naukowego. Chcemy doprowadzić do tego, by kobiety nie tylko miały równe szanse na rozwój swojej kariery badawczej w obszarze STEM, ale też by się wzajemnie wspierały, prowadziły wspólne badania naukowe i akcje społeczne – mówi dr Bianka Siwińska, prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, podmiotu realizującego projekt.

W ramach projektu przewidziano:

  • stworzenie sieci ambasadorek, dzięki której dojdzie do konsolidacji środowiska polskich naukowczyń wokół celu zwiększenia liczby młodych badaczek w obszarach, gdzie są one niedoreprezentowane 
  • program mentoringowy dla młodych i doświadczonych naukowczyń
  • działania promujące wkład polskich naukowczyń w rozwój technologii i nauki (spotkania z naukowczyniami, podcasty, promocja w mediach tradycyjnych i social mediach)

***

Projekt „Dziewczyny do Nauki! Zachęcanie kobiet do kariery badawczej w naukach technicznych i ścisłych” jest finansowany ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Nauki w ramach programu Społeczna odpowiedzialność nauki II - Popularyzacja nauki.

Organizator

Perspektywy Women in Tech jest częścią Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Jest to organizacja pozarządowa non profit działająca od 1998 roku i specjalizująca się we wspieraniu młodych ludzi w podejmowaniu najważniejszych życiowych decyzji, takich jak wybór zawodu, szkoły i uczelni oraz w budowaniu jakości polskiego szkolnictwa średniego i wyższego. Fundacja tworzy prestiżowe rankingi edukacyjne – m.in. Ogólnopolski Ranking Szkół ŚrednichRanking Szkół WyższychRanking Kierunków Studiów. Od 2005 prowadzi we współpracy z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich kampanię promocji polskich uczelni za granicą – Study in Poland.

Działania pro kobiece realizowane w ramach Perspektywy Women in Tech są integralną częścią realizacji misji Fundacji Perspektywy skupionej na doradztwie zawodowym, budowaniu ekosystemu innowacji w Polsce i w Europie i szerokiej promocji talentów w obszarze STEM.

Projekt „Dziewczyny do Nauki! Zachęcanie kobiet do kariery badawczej w naukach technicznych i ścisłych” jest finansowany ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Nauki w ramach programu Społeczna odpowiedzialność nauki II - Popularyzacja nauki

ORGANIZATOR:
PARTNERZY: