
Ambasadorki promują STEM na Salonie Perspektyw
Aż 14 Naukowczyń zaangażowanych w projekt „Dziewczyny do Nauki!” zabierze uczestników 42. Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego Perspektywy 2025 w ekscytującą podróż do świata nauki! Badaczki dowiodą, że obszar STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics) może być dostępny i fascynujący dla wszystkich.
Czytając opisy wydarzeń, wiemy, że na Scenie Naukowej w EXPO XXI (ul. Prądzyńskiego 12/14) 7 i 8 marca będzie się tak wiele działo, że o nudzie (ani o zaglądaniu w telefon komórkowy) nawet przez chwilę nikt z publiczności nie pomyśli!
Piątek, 7 marca
godz. 9.00-9.30: Półprzewodniki – niewidzialni bohaterowie technologii
Mgr inż. Weronika Głowadzka, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki, Instytut Fizyki Politechniki Łódzkiej, ambasadorka projektu Dziewczyny do Nauki!
Większość urządzeń, z których korzystamy na co dzień, zawiera technologie półprzewodnikowe, a jednak rzadko mówi się o nich w szkołach. Prelekcja wyjaśni, czym są półprzewodniki, gdzie je znajdziemy i jak powstają z nich urządzenia takie jak telefony czy telewizory. Zajrzymy też do specjalnego laboratorium, gdzie nawet drobinka kurzu może zakłócić produkcję, aby odkryć kulisy tego fascynującego świata.
godz. 9.30 -10.00: Pod palemką z niedźwiedziem polarnym… czyli co się dzieje na plażach Arktyki
dr Zuzanna Świrad, Instytut Geofizyki PAN, ambasadorka projektu Dziewczyny do Nauki!
Prezentacja przeniesie publiczność do Arktyki, a dokładniej na plażę w Zatoce Białego Niedźwiedzia w okolicach Polskiej Stacji Polarnej Hornsund. Dowiemy się, czym charakteryzują się północne plaże, jak wyglądają i jakiego typu procesy tam zachodzą. Porozmawiamy o tym, jak zmiany klimatu wpływają na erozję brzegów morskich oraz jak możemy wykorzystać drony do monitorowania zmian na plażach. Prezentację zakończy konkurs na temat Arktyki i Q&A.
godz. 10.00-10.30: Człowiek = mikroelektrownia, czyli o energy harvestingu słów kilka
dr inż. Agnieszka Mirkowska, Katedra Podstaw Elektrotechniki i Elektrotechnologii Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej, ambasadorka projektu Dziewczyny do Nauki!
Czy wiesz, że Twoje ciało może produkować energię? Ruch, ciepło, a nawet pot – to wszystko można przekształcić w elektryczność. Podczas spotkania dowiesz się, czym jest energy harvesting – technologia pozyskiwania energii z otoczenia i jak nowoczesne technologie pozwalają pozyskiwać energię z otoczenia.
Prowadząca będzie przekonywać, że warto dołączyć do STEM. Może to właśnie któryś z widzów jej prezentacji stworzy kolejną przełomową innowację? Może czyjaś fascynacja zacznie się od tego, jak zobaczy na własne oczy, że można zaświecić lampki LED bez użycia baterii i odkryje, jak można zmienić sposób myślenia o energii i jej dostępności w codziennym życiu.
godz. 10.30-11.00: Od weterynarii po nanotechnologię – zainspiruj się i postaw pierwszy krok w świat nauki
dr hab. inż. Katarzyna Zabielska-Koczywąs, Laboratorium NanoOnkologii Doświadczalnej i Klinicznej w Katedrze Chorób Małych Zwierząt i Klinice Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW, ambasadorka projektu Dziewczyny do Nauki!
Na czym polega praca naukowa? Naukowiec/naukowczyni to zawód czy pasja? Czy każdy może zostać naukowcem/naukowczynią? Jak wybrać odpowiedni dla siebie kierunek studiów? Postaram się, wspólnie z uczestnikami i uczestniczkami interaktywnego wykładu, odpowiedzieć na te oraz inne pytania dotyczące świata nauki, pokazując swoją ścieżkę kariery, od lekarki weterynarii pasjonującej się dermatologią psów i kotów do badaczki zajmującej się zastosowaniem nanotechnologii w przedklinicznych badaniach onkologicznych.
godz. 11:00-11:30: Naukowa podróż do świata czekolady
Mgr inż. Klaudia Zaręba, Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera Polska Akademia Nauk, ambasadorka projektu Dziewczyny do Nauki!
Skąd bierze się czekolada i dlaczego tak bardzo ją lubimy? W czasie tego wykładu prelegentka zabierze widzów w niezwykłą podróż – od tropikalnych lasów, gdzie rosną drzewa kakaowe, aż po laboratoria i fabryki, w których czekolada nabiera swojego wyjątkowego smaku i konsystencji. Na początku odkryje przed publicznością tajemnice kakaowca – niezwykłej rośliny, której nasiona są podstawą czekolady. Następnie przeprowadzi widzów do świata chemii, by sprawdzić z nimi, co sprawia, że czekolada jest taka pyszna. Ale to nie koniec! Wizyta w świecie fizyki pozwali się przekonać, dlaczego czekolada zmienia stan skupienia w zależności od temperatury i co sprawia, że może być chrupiąca lub aksamitnie gładka. A na koniec rozwikłana zostanie zagadka tego, dlaczego czekolada poprawia nam humor.
godz. 11.30-12.00: Od kości po drapacze chmur – materiały, które budują przyszłość
Mgr inż. Dagmara Słota, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki, ambasadorka projektu Dziewczyny do Nauki!
Materiały są wszędzie – od leków po drapacze chmur! Inżynieria materiałowa łączy naukę i technologię, tworząc innowacje, które zmieniają świat. Na Politechnice Krakowskiej badane są biomateriały dla medycyny, nośniki leków i drukujemy w 3D – nawet budynki! Widzowie dowiedzą się, jak wydrukować sztuczną kość, jak geopolimery mogą zastąpić beton i jak nowoczesne materiały kształtują przyszłość. Przemysł, medycyna, technologia. Odkryj z nami, jak nauka o materiałach wpływa na Twoje życie!
godz. 12:30-13.45: UG Ch, czyli UltraGorąca Chemia
prof. Agnieszka Chylewska, Uniwersytet Gdański, ambasadorka projektu Dziewczyny do Nauki!
Naukowe Koło Chemików Uniwersytetu Gdańskiego
To będzie fascynujący pokaz Naukowego Koła Chemików Uniwersytetu Gdańskiego! Zobaczymy światło, które pojawi się bez żarówek i baterii! Cząsteczki zatańczą w barwnym rytmie reakcji oscylacyjnych, a eksplozja chemicznej piany przypomni gigantyczną pastę do zębów dla słonia! Będzie też ogień, który nie parzy, tajemniczy chemowąż oraz rosnące metaliczne gałęzie chemodrzewa. Słowem: odkryjemy niezwykły świat chemii pełen spektakularnych zjawisk!
godz. 13.45-14.15: Bogactwo witamin w sokach
dr inż. Justyna Szczepańska-Stolarczyk, Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego Państwowy Instytut Badawczy, ambasadorka projektu Dziewczyny do Nauki!
W czasie wykładu uczestnicy dowiedzą się, jakie są różnice między sokiem, napojem i nektarem. Podkreślone zostaną prozdrowotne właściwości owoców i warzyw. Następnie omówiony zostanie proces produkcji soków oraz jak obliczyć wydajność tłoczenia. W dalszej kolejności poruszone zostanie zagadnienie brązowienia enzymatycznego i sposoby jego redukcji. Końcowym elementem wykładu będzie quiz z zapamiętanych treści.
Sobota, 8 marca
godz. 9.30 -10.00: Czy biomateriały mają pamięć? Czyli o inteligentnych materiałach w medycynie.
Julia Kolasa i Julia Lisoń-Kubica, Politechnika Śląska, ambasadorki projektu Dziewczyny do Nauki!
Czy metal może „zapamiętać” swój kształt? Jak to możliwe, że niektóre materiały same wracają do pierwotnej formy po odkształceniu? W trakcie wykładu zgłębimy fascynujący świat materiałów z pamięcią kształtu, takich jak nitinol – stop niklu i tytanu wykorzystywany w medycynie, robotyce i nowoczesnym przemyśle.
godz. 10.00-10.30: Chemia jest bliżej, niż myślisz
dr hab. inż. Jolanta Jaśkowska, Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej, ambasadorka projektu Dziewczyny do Nauki!
prof. dr hab. inż. Maria Kurańska, Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej, mentorka projektu Dziewczyny do Nauki!
godz. 10.30-11.00: Od weterynarii po nanotechnologię – zainspiruj się i postaw pierwszy krok w świat nauki
dr hab. inż. Katarzyna Zabielska-Koczywąs, Laboratorium NanoOnkologii Doświadczalnej i Klinicznej w Katedrze Chorób Małych Zwierząt i Klinice Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW, ambasadorka projektu Dziewczyny do Nauki!
Na czym polega praca naukowa? Naukowiec/naukowczyni to zawód czy pasja? Czy każdy może zostać naukowcem/naukowczynią? Jak wybrać odpowiedni dla siebie kierunek studiów? Postaram się, wspólnie z uczestnikami i uczestniczkami interaktywnego wykładu, odpowiedzieć na te oraz inne pytania dotyczące świata nauki, pokazując swoją ścieżkę kariery, od lekarki weterynarii pasjonującej się dermatologią psów i kotów do badaczki zajmującej się zastosowaniem nanotechnologii w przedklinicznych badaniach onkologicznych.
godz. 11:00-12:15: Matura z chemii w EXPO-probówce
prof. Agnieszka Chylewska, Uniwersytet Gdański, ambasadorka projektu Dziewczyny do Nauki!
Naukowe Koło Chemików Uniwersytetu Gdańskiego
Pokaz Koła Naukowego Chemików UG otworzą chemiczne kameleony manganowy i chromowy, znikający roztwór, pomagając Maturzystom zrozumieć reakcje redoks w różnych środowiskach, stopnie utlenienia i równowagi chemiczne. Reakcja oscylacyjna Briggsa-Rauschera ułatwi powtórkę materiału z kinetyki. Zobaczymy też chemowęże i chromowulkan, by lepiej przyswoić reakcje rozkładu termicznego i stechiometrię. Uprawa chemodrzewo, czyli elektroliza w akcji – widowiskowy sposób na naukę procesów elektrodowych!
godz. 12:15-12.45: Świat Natury z dołu do góry
mgr Sylwia Nawrot, Szkoła Doktorska Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, ambasadorka projektu Dziewczyny do Nauki!
Jak naprawdę wyglądają atomy? Czy można mieć za dużo bakterii probiotycznych, czy oznaczenia E na produktach spożywczych są złe, jak wygląda serce wieloryba błękitnego, czy da się nie mieć płci? Ile mikroplastiku jest w mózgu, czy można mieć 2 różne kolory tęczówki i… ile to jest za dużo bananów?
Podczas tej prezentacji widzowie znajdą odpowiedzi na te i wiele innych pytań o otaczający świat natury i przekonają się, że nauka jest pełna niespodzianek!
godz. 12.45-13.15: Sztuczna inteligencja jako nowy Renesans: przyszłość wiedzy, nauk humanistycznych i otwartej innowacji
dr Róża Różańska, Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ, ambasadorka projektu Dziewczyny do Nauki!
Sztuczna inteligencja nie tylko przetwarza dane – redefiniuje pojęcia autorstwa, innowacji i zarządzania wiedzą. Od analizy historycznych rękopisów po modelowanie zmian klimatycznych, AI łączy naukę, biznes i humanistykę, tworząc nowy ekosystem otwartej innowacji. Jak pogodzić otwartość z ochroną własności intelektualnej? Jak AI zmienia rolę badacza?
Więcej o Salonie Perspektyw na stronie https://salon.perspektywy.pl