What's up? Marzec w projekcie Dziewczyny do Nauki!

Przysłowie, które mówi „W marcu jak w garncu”, w projekcie „Dziewczyny do Nauki!” interpretujemy swoiście: podgrzewamy tempo i proponujemy serię wydarzeń zarówno dla naszych Ambasadorek i Mentees, jak i dla dziewczyn, które dopiero rozglądają się za studiami dla siebie, biorąc pod uwagę właśnie obszar STEM.

Marcowe kalendarium w projekcie przedstawia się następująco:

7-8 marca
offline (EXPO XXI, ul. Prądzyńskiego 12/14, Warszawa)
42. Międzynarodowy Salon Edukacyjny Perspektywy 2025

Na Scenie Naukowej wystąpi aż 14 Ambasadorek, które przez wykłady, prezentacje i pokazy popularnonaukowe będą zachęcać młodzież do zainteresowania się różnymi dyscyplinami z obszaru STEM i szerzej - karierą badawczą oraz nauką jako działalnością prowadzącą do ważnych odkryć i wynalazków. Z kolei pod hasłem Dzień Kobiet w STEM zostanie zorganizowane spotkanie tylko dla dziewczyn - studentek i maturzystek - z naukowczyniami zaangażowanymi w projekcie.
Więcej: salon.perspektywy.pl

13 marca (online)
Szkolenie dla Ambasadorek i Mentorek
Prowadząca: dr Izabela Rudzka
Tytuł: Między dwoma światami – jak łączyć karierę naukową z działalnością biznesową

Z inicjatywy dr Izabeli Rudzkiej (mentorka w projekcie DDN; adiunkt w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, kierownik studiów podyplomowych „Rewitalizacja miast – organizacja i finansowanie”; właścicielka firmy; wieloletnie doświadczenie w pracy w samorządach, administracji publicznej i biznesie oraz we współpracy z sektorem NGO) odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu poświęconego komercjalizacji nauki. Spotkanie będzie miało charakter „rozpoznawczy” (potrzeby uczestniczek, doświadczenia, pomysły).

19 marca (online)
Szkolenie 4. online w programie ambasadorskim
Prowadząca: dr Katarzyna Pala
Tytuł: Między komercjalizacją wyników badań a sprzedażą - z laboratorium na rynek. Wyzwania, dobre praktyki i case study

W czasie ok. 2-godzinnego spotkania o charakterze warsztatowym prowadząca podzieli się swoimi praktycznymi doświadczeniami dotyczącymi zabezpieczenia i ochrony własności intelektualnej (IP), zarządzania IP oraz wykorzystania IP do działalności komercyjnej, w tym relacje biznesowe w ramach ośrodka badawczo-rozwojowego i od strony prowadzenia startupu technologicznego.

25 marca (online)
Szkolenie dla Mentees i Ambasadorek
Prowadzący: dr Patryk Czułno i Natalia Kłubko
Tytuł: Jak budować międzynarodową karierę naukową? Praktyczne wskazówki dla studentek i doktorantek

Spotkanie organizowane z inicjatywy Natalii Kłubko (mentorka w projekcie DDN; ekspertka mediów i komunikacji, doktorantka z bogatym doświadczeniem akademickim i biznesowym) w czasie którego uczestniczki dowiedzą się:

  • Jak zaplanować swoją ścieżkę kariery akademickiej i rozwijać się globalnie - poznaj inspirującą historię naukowca, który pracował w 6 krajach!
  • Jak pisać artykuły naukowe i „Cover Letter”, by zwiększyć szanse na publikację
  • Networking w nauce – jak budować relacje i prezentować swoje badania na arenie międzynarodowej?
  • Jak nawiązywać współpracę z uczelniami zagranicznymi – samodzielnie czy przez promotora?
  • Skąd zdobywać dofinansowanie na badania i wyjazdy naukowe?
  • Jak aplikować na zagraniczne staże i gdzie szukać najlepszych ofert?

Gościem spotkania będzie dr Patryk Czułno - wykładowca i doradca ds. uczenia się na University of Bristol, z największą liczbą nominacji na najlepszego mentora w swoim instytucie w roku 2024. Autor materiałów edukacyjnych na Uniwersytecie Oksfordzkim, przybliżających studentom język akademicki. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie akademickie zebrane w 6 krajach. Studiował i pracował w 3 językach. Mentor studentów międzynarodowych i aplikantów na studia za granicą z całego świata. Wykłada nauki społeczne, głównie integrację europejską i bezpieczeństwo międzynarodowe.

27 marca (online)
Szkolenie 5. online w programie ambasadorskim
Prowadząca: Joanna Dudzińska
Tytuł: Budowanie wideo contentu

W czasie ok. 2-godzinnego spotkania o charakterze warsztatowym uczestniczki dowiedzą się:

  • jak definiować grupę docelową,
  • gdzie publikować,
  • o czym mówić i w jaki sposób,
  • jak nagrywać i montować proste filmy.

 

 

Projekt „Dziewczyny do Nauki! Zachęcanie kobiet do kariery badawczej w naukach technicznych i ścisłych” jest finansowany ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Nauki w ramach programu Społeczna odpowiedzialność nauki II - Popularyzacja nauki

ORGANIZATOR:
PARTNERZY: